
He palauttavat valon koteihin
Näin asentajat taistelevat luonnonvoimia vastaan
Marraskuun loppupuolella 16. ja 20. päivä 2024 riehuneet Jari- ja Aarne-myrskyt aiheuttivat laajoja sähkökatkoksia ympäri Järvi-Suomen aluetta. Yksi pahimmin vaurioituneista kohteista oli Kangasniemen Hokanniemi, jossa trombiksi epäilty myrskytuuli katkaisi lyhyellä matkalla useita sähköpylväitä ja kaatoi kymmeniä puita sähkölinjojen päälle. Korjaustöissä myrskyssä mukana olleet asentajat Sami Rosenberg ja Jouni Ossi sähköurakointiyhtiö Elveralta kertovat, että vauriot olivat mittavia. Tuhoja korjattiin intensiivisesti lähes puolentoista vuorokauden ajan. Harmillisesti myös alueelle rakenteilla ollutta uutta verkkoa jouduttiin myös korjaamaan.
– Myrskyn laajuus tuli meille täysin yllätyksenä. Olihan se hurja näky, kun saavuttiin paikalle Hokanniemeen ja näimme monin paikoin paljon kaatuneita puita ja katkenneita pylväitä, muistelee asentaja Sami Rosenberg.

Korjaustyö Hokanniemessä ei ollut yksinkertaista. – Pylväitä oli katkennut ainakin seitsemän tai kahdeksan, ja linjan orsista moni meni vaihtoon. Lisäksi alueella oli runsaasti pienempiä vaurioita sekä keskijännite- että pienjänniteverkossa. Moton saaminen paikalle poistamaan puita oli suuri apu työturvallisuudenkin kannalta. Kiitokset Veljekset Hokkaselle avusta, kertoo Rosenberg. Korjaustyötä vaikeutti entisestään pimeys.
Rosenberg kertoo myös, että vaaralliset tilanteet ovat asentajien työssä arkipäivää. Vaaran paikat on pyrittävä tunnistamaan. – Pimeällä kaatuvat puut voivat yllättää, niin metsässä kuin tielläkin. Kerran puu kaatui aivan auton eteen ajaessamme. Lisäksi vikakohteet voivat sijaita niin syrjässä, ettei niihin aina pääse autolla tai edes mönkijällä. Usein on käveltävä paikan päälle ja joskus jopa hiihdettävä, Rosenberg kuvailee. Linjojen siirtäminen teiden varsille osana toimitusvarmuusinvestointeja on onneksi nopeuttanut vian korjausta monissa paikoissa.
Fyysisesti työ on äärimmäisen raskasta. Teräsorsi, joka usein on nostettava pylväisiin käsin, voi painaa jopa 30 kiloa, ja yleensä työkalut ja tarvikkeet täytyy kantaa omin voimin vikapaikalle pitkänkin matkaa. Maastossa toimiessa on myös jatkuvasti läsnä tapaturmariski.
Elveran asentaja Jouni Ossin mukaan erityisen vaarallista on kaatuneiden puiden poistaminen sähkölinjoilta.
– Puut ovat usein ristissä, ja niiden poistaminen on tarkkaa puuhaa. Koskaan ei tiedä, mihin suuntaan puu lähtee irrotessaan liikkumaan. Siinä on aina oma ”tilannekomiikkansa” ja työ vaatii kokemusta ja huolellisuutta, Ossi kertoo. Lisäksi ukkosmyrskyn aikana vaarana ovat salamaniskut, jotka voivat kulkea sähkölinjoja pitkin jopa kilometrien päähän.
Vaaralliset olosuhteet korostuvat erityisesti silloin, kun työtä tehdään väsyneenä ja pimeässä. Työturvallisuuden vuoksi työ tehdään aina vähintään kahden hengen työryhmissä. – Yksin ei saa tehdä koskaan. Jos jotain sattuu, pitää paikalla olla joku, joka osaa auttaa, muistuttaa Ossi.
Työkavereiden ammattitaitoon voi luottaa
Asentajien ammattitaito ja yhteistyökyky ovat kullanarvoisia haastavissa olosuhteissa. – Olemme työskennelleet pääosin samalla kolmen hengen porukalla jo kolme vuotta. Välillä kokoonpano hieman muuttuu, mutta tärkeintä on, että jokainen osaa työnsä. Luottamus omaan tiimiin ja ammattitaitoon antaa varmuutta vaikeissa tilanteissa, Rosenberg painottaa.
Myrskytöihin valmistaudutaan ennakkoon niin hyvin kuin mahdollista. Työautot ja työvälineet pidetään valmiina, mutta yllätyksiä tulee aina vastaan, kuvailee Rosenberg.
Vaativasta ja ajoittain vaarallisestakin työstä huolimatta asentajien motivaatio on korkea. He tietävät, kuinka tärkeää heidän työnsä on asiakkaille – erityisesti kriittisissä paikoissa kuten vanhainkodeissa ja maatiloilla.
– Tuntuu hyvältä nähdä, miten punaiset pisteet katoavat häiriökartalta. Tiedämme tekevämme tärkeää työtä, sanoo Ossi.
Asentajien toiveena on, että asiakkaat muistaisivat olla kärsivällisiä myrskyjen aikana ja ilmoittaisivat havaitsemistaan vikapaikoista. Rosenberg esittää lopuksi toiveen: – Ilmoittakaa havaitsemanne vikapaikat. Yhteisön apu on tärkeää ja joskus jopa ratkaisevaa. Jos tiedämme vikojen sijainnin ja vakavuuden, viankorjaus nopeutuu huomattavasti. Vikailmoitus on helppo tehdä jseoy.fi sivujen kautta.
Hokanniemen korjaustyöt saatiin päätökseen hieman alle 36 tunnissa, mutta molempien myrskyjen jälkiä korjattiin vielä viikkoja myöhemmin. Ammattitaitoisten asentajien määrätietoisen työn ansiosta sähköt palasivat lopulta koteihin, ja elämä pääsi jatkumaan myös Hokanniemessä.