Mittariasentaja viihtyy tien päällä

Lokakuun aamu sarastaa, mutta Elveran sähkömittariasentaja Konsta Jylhä on jo liikkeellä. Kotipihasta on startattu aamuseitsemältä, reittinä Elveran varasto ja sieltä edelleen Suomenniemelle. Pakettiauto kaartaa ensimmäiseen kohteeseen puoli yhdeksältä. Ennen työn aloitusta Jylhä koputtaa oveen ja kertoo talonväelle, mitä on tekemässä.

Mittarinvaihto sujuu yleensä vartissa, Jylhä kertoo.Pian mökin takana, pylvässähkökaapin äärellä, alkaa tuttu työ. Asiakkaalle sähkökatko kestää yleensä vain muutaman minuutin. 

Jylhä on ehtinyt kahdessa vuodessa vaihtaa jo 3000 mittaria. Hän on ollut mukana massavaihdoissa alusta alkaen, ja urakka on tullut tutuksi. 


Mittariasentaja Konsta Jylhä tekemässä loppudokumentointia asennetusta mittarista. Asiakas on jo saanut sähköt takaisin.

– Kun työtä on tehnyt pari vuotta, alkaa jo tietää, mitä missäkin on odotettavissa – vaikka yllätyksiäkin joskus tulee, Jylhä kertoo. 

Työpäivään mahtuu yleensä 15–16 mittarinvaihtoa. Tahti on ripeä, mutta työ vaikeutuu, kun mittarikiertueen jäljellä olevat kohteet sijaitsevat yhä harvemmilla alueilla. 

– Kun vaihdettavat mittarit ovat harvemmassa haja-asutusalueilla tai saarissa, voi yhdenkin vaihtoon kulua paljon aikaa, hän toteaa. 

Jylhä on työhönsä tyytyväinen, maisema vaihtuu usein ja päivät sujuvat omaan ripeään tahtiin.  

– Välillä siirtymillä kaipaa juttuseuraa, ja silloin tulee soiteltua kollegoille. Silloinkin puhutaan mistä muustakaan kuin sähköverkosta, Jylhä naurahtaa. 

Maastossa vastaan tulee monenlaisia verkostoratkaisuja vuosien varrelta, ja niiden taustat kiinnostavat häntä. Liikkuessa on mahdollisuus oppia niistäkin. 

Asiakas tulee pihalle seuraamaan mittarinvaihtoa. Rupatellessa käydään läpi uudet ominaisuudet: uudet mittarit lähettävät kulutustiedot 4G-verkon kautta ja HAN-portti mahdollistaa kuormanohjauksen. Lopuksi Jylhä nappaa vanhan mittarin mukaansa, toivottaa hyvät päivänjatkot ja suuntaa kohti naapurimökkiä. 

Konsta Jylhä dokumentoi työtä

Mittarikiertue etenee vääjäämättä: jo lähes 80 000 kiinteistöä on saanut uuden mittarin

Syksyn aikana kumppanimme Elveran asentajat ovat työskennelleet Ristiinassa ja Mäntyharjussa erityisesti haja-asutusalueella, kuten saarissa sijaitsevissa kohteissa. Kiertueen loppusuora alkaa häämöttää – jäljellä on enää viisi asennusaluetta ja ensi vuonna urakka saadaan päätökseen.

Asentajat tekevät ripeää ja tehokasta työtä: parhaimmillaan jopa sata taloutta päivässä saa uuden mittarin. Vaikka tahti on vauhdikas, huolellisen ennakkosuunnittelun ja ammattitaitoisten tekijöiden ansiosta kaikki on mennyt hyvin, ja eritoten asentajat ovat saaneet positiivista palautetta asiakkailtamme.

Uusien mittarien on määrä tuoda mukanaan paljon uusia keinoja mukavampaan ja tehokkaampaan sähkön käyttämiseen. Jo nyt uusilla mittareilla voi esimerkiksi lukea kulutusdataa reaaliajassa HAN-portista. Tulevaisuudessa on mahdollista muun muassa yökuormanohjaus ja asiakkaille sähköjen katkaisu ja kytkentä etänä. Nämä ominaisuudet kulkevat käsi kädessä Helmi-asiointipalvelumme uudistuksen kanssa. Myös sähköverkon valvonta kehittyy uusien mittareiden ansiosta.

Mittarikiertueen logo

Katso milloin sinun mittarisi vaihdetaan